Nordic Walking
Nordic Walking (NW) wywodzi się ze Skandynawii. W latach 70-tych Fińscy trenerzy narciarstwa biegowego poszukiwali dla swoich wychowanków formy treningów kształtującej cechy narciarstwa biegowego ale możliwe do uprawiania w sezonie letnim. Z czasem Nordic Walking zaczął rozprzestrzeniać się na USA (lata 90-te) i Europę. 

 

Zalety NW:

- bardzo naturalna forma aktywności ruchowej,

- marsz wzbogacony o uruchomienie obręczy barkowej,

- wzrost HR średnio o 13% oraz wzrost wydatku energetycznego w granicach 20% - 40% w stosounku do tradycyjnego marszu,

- zwiększony pobór tlenu o 20-58%,

- zużycie dodatkowo ok 120kal/godz.,

- zaangażowanie dużych grup mięśniowych,

- wzmacnianie gorsetu mięśniowego,

- zmniejszenie odczuwania wysiłku,

- usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,

- odciążenie stawów i zwiększenie ich ruchomości,

- poprawa koordynacji nerwowo-mięśniowej,

- ubytek masy ciała,

- korekcja postawy,

- całoroczna forma ruchu,

- bezpieczeństwo.

 

NordicBrzucho-Walking   NordicBABYwalking   Nordic Walking

BrzuchoWakling     Nordic BABY walking     Nordic walking dla dorosłych

Galeria N-Brzuszko-W                Galeria N-BABY-W                      Galeria NW           


NordicBrzucho-Walking 

Ciąża a Nordic Walking...          

Nordic Walking jest bezpieczną, łatwą i bardzo przyjemną formą ruchu dla kobiet ciężarnych. Daje możliwość zachowania kondycji i aktywności fizycznej sprzed ciąży, uwzględniając specyficzne potrzeby organizmu podczas ciąży, a dla kobiet które były mało aktywne przed ciążą pozwala w łagodny sposób zwiększyć wydolność organizmu. Utrzymanie lub poprawa kondycji fizycznej prowadzi w prosty sposób do ułatwienia porodu. Dzięki „dodatkowej parze nóg" przyszła Mama może maszerować dużo bardziej efektywnie nie rezygnując z dbania o aktywność fizyczną a przy tym nie narażając siebie ani Dzieciątka na niebezpieczeństwo związane m.in. z upadkami wynikającymi z zawrotów głowy. Wiele kobiet skarżących się na bóle bioder podczas chodzenia czy stania w okresie ciąży, w przypadku marszu NW całkiem zapomina o tej nieprzyjemnej dolegliwości dzięki odciążeniu kręgosłupa, poprawie ruchowości i stabilności stawów, bioder oraz stawów krzyżowo-biodrowych, które w okresie ciąży są szczególnie narażone na przeciążenia. Ponadto ruch na świeżym powietrzu powoduje lepsze dotlenienie organizmu.

NordicBABYwalking   

Dlaczego nosić dziecko?

Dzięki wykorzystaniu kijów – „dodatkowej parze nóg" mama z małym dzieckiem w nosidle lub chuście może poruszać się o wiele bardziej efektywnie nie rezygnując z dbania o aktywność fizyczną a równocześnie bez narażania siebie ani dziecka na niebezpieczeństwo związane np. z upadkami.Podstawową i najważniejszą potrzebą noworodka czy niemowlęcia jest poczucie bezpieczeństwa które jest zapewnione gdy dziecko znajduje się blisko mamy czy taty. Naukowcy dowiedli że dzieci często noszone śpią spokojniej, płaczą znacznie mniej, oraz lepiej przybierają na wadze dzięki zapewnionemu poczuciu bezpieczeństwa wynikającego z przebywania blisko mamy. Ponadto dzieci mające możliwość doświadczania płynnego ruchu wykonywanego przez mamę lepiej i harmonijnie się rozwijają gdyż mają zapewnioną regularną stymulację układu przedsionkowego. Stymulacja ta wpływa pozytywnie na poprawę zdolności ruchowych takich jak: siedzenie, czworakowanie, stanie czy chodzenie.

W czym nosić?

W wielu kulturach na całym świecie od tysięcy lat jedynym środkiem transportu dzieci są różnorodne chusty. Badania naukowe wykazały iż jest to bezpieczny sposób noszenia nie zakłócający rozwoju psychofizycznego dziecka. Niemiecki ortopeda - międzynarodowy autorytet w zakresie rozwoju stawów biodrowych niemowląt – dr Ewald Fettweisa w wyniku przeprowadzonych długoletnich badań dowiódł iż u dzieci wywodzących się z narodów i kultur w których niemowlęta są noszone najczęściej w chustach jako jedynym środku transportu w zasadzie nie występują zwichnięcia stawu biodrowego. Zatem jako kolejny argument „za” można podać prewencję niedorozwoju stawu biodrowego.


Nordic Walking

Zajęcia dla dorosłych wykorzystujące wszystkie zalety NW z cennym aspektem towarzyskim.

 

Zajęcia obywają się w czwartkowe popoludnia w Myślęcinku.

Jeśli nie posiadasz jeszcze kijów możesz korzystać ze sprzętu instruktora. Wystarczy przyjść w stroju sportowym nie krępującym ruchów i wygodnym obuwiu sportowym. 

Sonda

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
om.gif
Advertisement