Znaczenie czworakowania
 

CzworakowanieCzworakowanie jest bardzo ważnym etapem prawidłowego rozwoju dziecka.

Pominięcie tego etapu może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje!!!

 

 

 

Czworakowanie przez niektórych rodziców nazywane raczkowaniem  jest dużym krokiem milowym rozwoju dziecka przed osiągnięciem umiejętności chodzenia. Jest etapem przejściowym pomiędzy samodzielnym siedzeniem a staniem i chodzeniem.

Stanowi pierwszy bastion niezależności i samodzielności dziecka. Dzięki czworakowaniu maluch może zaspokoić swoją ciekawość ale również jest to wspaniała forma rozwoju poznawczego dziecka.

 

 

Przeważająca większość dzieci zaczyna czworakować około 9 miesiąca życia, wcześniejsze oraz nieznacznie późniejsze pojawienie się tej umiejętności również mieści się w granicach normy.

 

 

Możliwość samodzielnego przemieszczania się zwiększa naturalną ciekawość dziecka. Nagle malec staje się wielkim odkrywcą - zauważa iż mieszkanie / dom ma różne dziwne zakamarki, różnorodne pomieszczenia, napotyka różnorodne przeszkody w postaci dywanów, wykładzin, mebli oraz rozrzuconych zabawek które stanowią nowe, ciekawe wyzwanie.   

 

 

Czworakowanie ma też swoją niezwykle ważną funkcję w rozwoju mózgu dziecka. Naprzemienny ruch rączek i nóżek (prawa rączka - lewa nóżka, lewa rączka - prawa nóżka) stanowi podwaliny dla rozwoju prawidłowej koordynacji. Podczas tej formy przemieszczania się intensywnie pracują obie półkule mózgu. Ponadto czworakowanie rozwija siłę mięśniową i przyczynia się do kształtowania krzywizn kręgosłupa. 

 

 

Pominięcie czworakowania spowodowane np przedwczesnym pionizowaniem dziecka przez rodziców lub korzystanie z chodzików stwarza wielkie prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka DYSLEKSJI (problemów z nauką czytania i pisania w wieku wczesnoszkolnym).

 

Dlatego chodzikom mówimy NIE!!!

 

 
 
Zatem nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić dziecko do aktywnego czworakowania.

    

   
Zacytuj na swojej witrynie
Powiązane artykuły

Komentarze użytkowników  RSS z komentarzami
 

Średnia ocen użytkowników

   (0 głos)

 

Pokaż 1 z 1 komentarzy

Przestroga

Napisany przez: Magdalena (Gość) z 05-12-2009 18:14

Przestroga

Napisany przez: Magdalena (Gość ) z 05-12-2009 18:14

Mój syn ma 9 lat, w szkole stwierdzono u niego dysleksję. Intensywnie ćwiczymy i pracujemy nad jej konsekwencjami. Rzeczywiście nie czworakował jako niemowlak. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tak dużym wpływie czwarakowania na rozwój mózgu, zachęcilibyśmy syna do czworakowania. 
Teraz pozostaje mi tylko przestrzeganie innych rodziców zawczasu. 
Pozdrawiam

 

» Zgłoś wydawcy zastrzeżenia do tego komentarza

» Odpowiedz na komentarz!

Pokaż 1 z 1 komentarzyDodaj komentarz!
Imię i nazwisko
Email
Tytuł  
 
Komentarz
 
Maks. ilość znaków: 600
 
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda

Gościmy

om.gif
Advertisement